Makaleler

Sarımsak Nasıl Saklanır? Sarımsak Saklama Yöntemleri

Sarımsak, Allium cinsinden soğanlı bir bitki türüdür. Bu yüzden soğan ile yakın akraba sayılmaktadır. En çok Çin’de yetişen bu bitki, yağışlı ve nemli ortamları sevdiği için bizim topraklarımızda Karadeniz bölgesinde bulunmaktadır. Geçmiş çağlardan beri sağlığa iyi geldiği bilinen sarımsak, halk arasında da doğal antibiyotik olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle kalp damar hastalıklarına, diyabete, kronik rahatsızlara iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca saç tırnak sağlığının korunması, kanser ve cinsel sağlığın korunması gibi hastalıklara karşı da koruma özelliği vardır. Yine sarımsağın kilo vermeye de yardımcı olduğu ve vücuttaki toksinleri atması bilinen özellikleri arasındadır. Bu yüzden mucizevi olarak adlandırılan sarımsak birçok ilaç sektörünün ana maddesini oluşturmaktadır. Doğal antibiyotik olarak dillere pelesenk olmuş bu besin, birçok tarife yakışmakta ve yaygın olarak sofralarımıza misafir olmaktadır.

Yemeklere, soslara, salatalara, mezelere kısaca her türlü tarife eşsiz bir lezzet veren sarımsak, Pazar ve market tezgahlarından evlerimize misafir olduktan sonra nasıl saklanacağı önemlidir. Sarımsağın saklama yöntemleri basit ve birkaç çeşittir. Sizlerde aldığınız sarımsakları bozulmadan ve tazeliğini koruyarak saklamak istiyorsanız bu basit yöntemleri denemelisiniz.

Bütün ve soyulmamış demet sarımsaklar Nasıl Saklanır?

İlk olarak sarımsağı birçok demet halinde alarak uzun süre muhafaza edip kullanmak istiyorsanız bunun yöntemi çok basittir. Henüz soymadığınız sarımsakları saklamak için bilinmesi gereken saklama yöntemi örme yöntemidir. Bunun için önemli olan detay ise sarımsakları alırken uzun saplı tercih etmenizdir. Saplı kısımlardan başlayarak tıpkı saç örer gibi sarımsak dallarını örerek saç örgüsü gibi bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu şekilde ördüğünüz demetleri karanlık, nemli olmayan ve serin bir ortamda muhafaza edebilirsiniz. Bu şekilde sarımsağınızın filizlenmesini önleyebilir ve uzun süre muhafaza edebiliriz. Örmeden saklamak isteyenlerde yine almış olduğunuz demetleri uygun bir tahta, delikli sepet ya da kese kağıdı içerisine koyarak yine serin, karanlık ve nemsiz bir ortamda muhafaza etmeniz gerekmektedir. Yine bu yöntemle sarımsağınızın filizlenmesini önleyebilir ve uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Soyulmuş Sarımsak Nasıl Saklanır?

Sarımsaklarınızı her seferde tek tek soyup kullanmak yerine tek seferde soyarak muhafaza etmek istiyorsanız bunun içinde basit yöntemler bulunmaktadır. Satın aldığınız sarımsakları soyun, soyduğunuz sarımsakları yıkayıp nemli kalmayacak biçimde güzelce kurutun. Kuruyan sarımsakları bir kavanoza ya da hava ile teması kesecek bir poşete doldurun daha sonra buzdolabınızın çok soğuk olmayan bölümüne (buzdolabı kapak bölmeleri uygun olacaktır) yerleştirin. Kavanozların ıslak olmamasına özen gösterin. Islak kalan kavanoz sarımsağı hızlı şekilde bozacaktır. Unutulmaması gereken nokta; sarımsak bu şekilde çok fazla muhafaza edilmemelidir. 15 gün içerisinde tüketilmelidir.

Salamura Olarak Sarımsak Nasıl Saklanır?

Soyulmuş sarımsakları buzdolabında muhafaza etmek için kavanozların içerisine zeytinyağı ekleyerek salamura şeklinde saklama yöntemi de mevcuttur. Bu yöntem için soyup, yıkadığınız ve kuruladığınız sarımsaklarınızı kavanozların içine yerleştirdikten sonra üzerini zeytinyağı ile doldurun. Böylece zeytinyağı ile karışan sarımsak kokusu tariflerinize enfes tatlar katacaktır. Birde sarımsaklarınızı bütün halinde değil de rendelenmiş şekilde salamura edebilirsiniz. Bunun için sarımsaklarınızı soyup, yıkayıp, kuruladıktan sonra rende yardımı ile rendeleyin rendelediğiniz sarımsaklarınızı kavanozlara doldurun ve üzerine zeytinyağı ekleyin. Rendelenmiş sarımsaklarınızı yemeklerde, soslarda, salatalarda ve diğer tariflerinizde kolaylıkla kullanabilirsiniz. Kavanoz içerisinde zeytinyağı azalırsa üzerine ekleme yapmayı unutmayın. Kavanozların hava ile temasını kesecek şekilde kapalı olduğuna dikkat edin. Bu işlemle sarımsağınızı buzdolabında 6 aya kadar saklayabilirsiniz.

Buzlukta Sarımsak Nasıl Saklanır?

Sarımsaklarınızı çok daha uzun süre saklayarak tariflerinizde kullanmak istiyorsanız bunun için en uygun saklama yöntemi sarımsaklarınızı buzluk ya da derin dondurucuya atmaktır. Bu saklama yöntemi iki şekilde yapılmaktadır. İlki sarımsakları bütün halinde saklamak, ikincisi ise rendeleme yöntemi ile saklamaktır. Her iki yöntem içinde öncelikle sarımsaklarınızı güzelce soyup, yıkamalısınız. Yıkadıktan sonra güzelce kurutun ve kuruduğundan emin olun. Kuruyan sarımsakları ilk saklama yöntemi ile saklayacaksanız, sarımsaklarınızı soyulup,  tek tek dişleri ayıklanmış halde buzdolabı poşetlerine uygun porsiyonlarda doldurun. Daha sonra poşetlerin ağzını hava almayacak şekilde kapatın ve buzluk ya da dondurucunuzun uygun bölmesine yerleştirin. Burada önemli detay; sarımsaklarınızı kullanacağınız zaman buzluktan çıkarıp çözülmesini beklemek olacaktır. İkinci saklama yöntemi olan rendeleme yönteminde ise; sarımsaklar yine yıkanıp, soyulup, kurutulduktan sonra rendeleme işlemi gerçekleştirilir. Rendelenen sarımsaklar dilerseniz buzdolabı küplerine doldurularak, dilerseniz de buzdolabı poşetlerine hava ile teması kesecek şekilde doldurularak buzluk ya da derin dondurucuya kaldırılabilir. Rendeleme yöntemi ile saklama uygulayacaksanız en iyi yöntem buzdolabı küplerine koyarak saklamaktır. Burada püf nokta rendelenmiş sarımsakları küplere doldurduktan sonra üzerine az miktarda zeytinyağı ya da su eklemek olacaktır. (Zeytinyağı ya da su kullanmak tamamen sizin sarımsağı hangi tariflerde kullanacağınıza bağlıdır.) İki yöntemle de sarımsaklarınızı güvenle ve kolayca uzun süre saklayabilir, tariflerinize kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Daha Fazla Nasıl Saklanır Yazıları için:

Kuru Soğan Nasıl Saklanır? Soğan Saklama Yöntemleri

Maydanoz nasıl saklanır? Püf noktaları nelerdir?

Avokado Nasıl Saklanır? Avokado Saklama Yöntemleri

Başa dön tuşu