Makaleler

Maydanoz nasıl saklanır? Püf noktaları nelerdir?

Maydanoz, yeşil renge sahip olan damarlı bir bitkidir. Yemeklerden, salatalardan, hamur işlerinden çorbalara kadar geniş bir kullanım yelpazesi olmasından dolayı sıkça tercih edilen maydanoz, Akdeniz bölgemizde yetişmektedir. Yaprakları baharat olarak da kullanılan bu enfes bitkinin sap kısımları da kullanılır. Özellikle ödem söktürücü özelliği bulunan maydanozun diyet listelerinde ve zayıflama tariflerinde yeri oldukça büyüktür. Ayrıca maydanozun kan şekerini dengeleyici özelliği bulunmaktadır ve güçlü bir C vitamini deposudur. Bu yüzden birçok kişinin mutfaklarından eksik olmayan maydanozun tek olumsuz özelliğinin çok çabuk sararıp çürümesidir. Bu denli sık kullanılan yeşil bitkimizin doğru yöntemlerle tüketim ömrünü biraz daha uzatabilmek mümkündür. Bu püf noktaları kullandığınızda maydanozlarınızı sarartmadan tazeliğini koruyarak saklayabileceksiniz. Burada belirtmekte yarar gördüğüm detay ise; birazdan sizlerle paylaşacağım saklama yöntemlerini diğer yeşil bitkilerde de uygulayabilirsiniz. Bu pratik bilgiler hem hayatınızı kolaylaştırırken, hem de yeşil bitkilerinizin sağlıklı ve tazelikle biraz daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Taze maydanoz buzdolabında birkaç gün tazeliğini koruyacak şekilde, buzlukta ise aylarca saklanabilir. Hangi yöntemi seçecek olursanız olun en önemli detay maydanozu yıkamak olacaktır. Maydanozu solmuş ya da sararmış yerleri varsa ayırın. Bir kaba sirkeli ya da karbonatllı suyu koyarak bu su içerisinde maydanozları bekletin. Daha sonra güzelce durulayın. Böylece maydanoz çok güzel bir şekilde yıkanacak, her türlü tozdan ve çamurdan ayrılacaktır. Yıkadığınız maydanozları bir havlu ya da kağıt havlu ile güzelce kurulayın.  Maydanozu buzdolabında ya da buzlukta olmak üzere iki yöntemle saklayabilirsiniz.

Maydanozu Buzdolabında saklama yöntemi;

Yıkadıktan sonra maksimum 3-4 gün buzdolabında tazeliğini koruyarak saklamak isteyenler için ilk olarak bir kaba ya da buzdolabı poşetine koyarak buzdolabına kaldırmak uygun olacaktır. Ancak maydanozu biraz daha uzun süre saklamak isteyenler için etkili olan yöntem ise saplarını bir çiçekmiş gibi düşünerek bir kavanoza ya da uygun kaba koyarak buzdolabına koymak olacaktır. Burada önemli olan nokta; sadece sapları suda kalmalı, maydanozlar suyun içerisine girmemelidir. Bu şekilde yaklaşık on gün kadar tazeliği korunacaktır. Bir diğer yöntem ise; maydanozu sap ve yapraklarından ayırarak iki kısmı da ayrı ayrı kavanozlara ya da uygun bir kaba koyarak hava ile teması kesecek şekilde kapatmanız ve buzdolabına koymanızdır. Bu yöntemle de yaklaşık on gün maydanozunuz taze kalmayı başaracaktır.

Maydanoz Buzlukta ya da derin dondurucuda Saklanır mı? Maydanozu Buzlukta Saklama yöntemleri

Maydanozunuzu daha uzun süre saklamak istiyorsanız eğer bunun içinde basit bir saklama yöntemi mevcuttur. Dondurucu da saklamanın birden fazla yolu vardır. İlk olarak; maydanozlarınızı yukarıda belirttiğimiz gibi yıkayıp iyice kuruladıktan sonra uygun porsiyonlarda ayırıp buzdolabı poşetlerine koyarak hava ile teması kesecek şekilde kapatmak gerekmektedir. İstenildiği zaman çıkarıp tariflerinize ekleyebilirsiniz.

Bir diğer saklama yöntemi ise maydanozları ince ince kıyarak saklamaktır. Bunun içinde yıkayıp kuruladığınız maydanozunuzu (sap ve yapraklarıyla) bir tahta yardımıyla ince ince doğrayınız. İstenilene göre sap ve yapraklar ayrı ayrı doğranabilir. Uygun tariflere göre sap ve yapraklar farklı farklı kullanılabilir. Doğradıktan sonra maydanozları kullanacağınız porsiyonlara ayırarak buzdolabı poşetlerine doldurun ve buzlukta ya da derin dondurucudaki yerlerine koyun. Bu ince kıyılmış maydanozları buz kalıplarına koyarak dondurma işlemi de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için buz küplerine az miktarda su ekleyerek içerisine ince kıyım maydanozları ekleyip buzluğa atın ve dondurulmuş maydanoz küplerinizi tariflerinizde kullanmak üzere çıkartıp rahatlıkla kullanım sağlayabilirsiniz. Ancak buradaki püf nokta bu küpler hazırlandıktan sonra başka bir kaba ya da buzdolabı poşetine aktarılırsa kullanımı daha da kolaylaşacaktır. Bu şekilde maydanozunuz 4-5 ay taze biçimde tüketime uygun halde kalacaktır.

Maydanozun parlak ve yeşil rengini korumak istiyorsanız bunun için yapmanız gereken ise; maydanozunu buzlukta dondurmadan önce haşlamak olacaktır. Kaynak suda sadece birkaç dakika içinde kaynayan maydanoz süzüldükten ve kurulandıktan sonra buzdolabı poşetlerine koyularak buzluğa atılabilir. Bu yöntemle de maydanozunuz yine 4-5 ay taze biçimde tüketime uygun halde kalacaktır.

Brokoli Nasıl Saklanır? Brokoli Saklama Yöntemleri

Avakado Nasıl Saklanır? Avakado Saklama Yöntemleri

Limon ve Limon Suyu Nasıl Saklanır?

Başa dön tuşu