Makaleler

Avokado Nasıl Saklanır? Avokado Saklama Yöntemleri

Avokado, Orta Amerika’da yetişen ancak bizim topraklarımız da sıkça tüketilen çiçekli sınıfına dahil olan egzotik bir meyvedir. Türkiye topraklarına gelişi çok uzun süre olmasa da birçok tüketici tarafından sevilmiş ve mutfak tezgahlarında yerini almış olan bu egzotik meyve, genellikle diyet listelerinde yerini bulmaktadır. Özellikle besleyici, doyurucu ve lezzetli oluşundan dolayı diyet yapanların vazgeçilmesi sayılsa da kendi başına nötr bir lezzete sahip olması bakımından birçok tatlı ve tuzlu gibi her tarife ve reçeteye yakıştığı içinde aranılan meyve olmaktadır.

Avokadoyu düzenli şekilde tüketen kişilerin bilmesi gereken püf noktaların olduğunu belirtmek fayda var, avokado olgunlaşma süresine göre tüketim gerçekleştirilmeli ve bu olgunlaşmaya göre saklanma şekli uygulanmalıdır. Ham, henüz yumuşama göstermemiş, sert bir avokado ile yumuşama gösterip olgunluğa erişmiş bir avokadoyu ve hali hazırda yenme kıvamına gelmiş avokadoyu aynı biçimde saklama yöntemi kullanmanız mümkün değildir. Yine benzer şekilde avokadoyu kestikten sonra sadece bir kısmını kullanıp kalan parçayı saklama yönteminiz değişiklik gösterecektir.

Ham ve olgunlaşmamış avokadoları saklama yöntemi;

Olgunlaşmamış avokadoları saklamanın en basit ve kolay yolu oda sıcaklığında (18-14 santigrat arası) muhafaza ederek olgunlaştırmaktır. Oda sıcaklığına bırakılan avokadolar 7 gün içerisinde olgunlaşmaktadır ancak; Avokadonuzu hızlı bir şekilde olgunlaştırmak istiyorsanız yanına armut, elma, muz gibi meyveler koyabilirsiniz. Yine bir başka yöntem olan kese kağıdında muhafaza etme yöntemi ile avokadonuzun olgunlaşma süresini kısaltabilirsiniz. Bu şekilde ham olan avokadonuzu 3 ile 5 gün içerisinde olgunlaştırabilirsiniz. Ham ve olgunlaşmamış avokadolarınızı buzdolabında muhafaza etmemelisiniz. Çünkü buzdolabına koyulan avokadonun olgunlaşması yavaşlatılmış olur. Ancak geç olgunlaşmasını istiyorsanız bir peçeteye sararak buzdolabında muhafaza etmeniz ideal olacaktır.

Olgunlaşmış avokadoyu saklama yöntemi;

Olgun şekilde alınan avokado için en doğru tercih en kısa sürede tüketmektir. Ancak hemen tüketilmeyecekse en doğru saklama şekli hava ile temasını önleyecek şekilde plastik bir poşete konularak buzdolabında saklanmalıdır. Bu şekilde yaşam süresi biraz daha uzamış olacaktır. Yine olgun avokado poşete sarılmadan bütün şekilde buzdolabında muhafaza edilebilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; olgunlaşmış avokado kesinlikle oda sıcaklığında bekletilmemelidir.

Yarım ya da kesilmiş avokado saklama yöntemi;

Olgunlaşmış avokadoyu kesip yarısını sonra tüketmek üzere saklamak istiyorsanız, kesilen kısmın çekirdekli olan kısmını tüketip çekirdeksiz kısmını muhafaza etmek için ayırmalısınız. Çekirdeksiz kısmına ise limon sıkarak ya da zeytinyağı dökerek güzelce folyoyla sardıktan sonra buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Yine avokadonuzu kestiğinizde olgunlaşmadığını fark ederseniz bu sefer tam tersi bir işlem uygulayarak çekirdekli kısmına limon ya da zeytinyağı sürerek folyoyla sarmanız ve buzdolabına kaldırmanız gerekmektedir. Bu şekilde buzdolabına kaldırılan avokado 2-3 gün içinde olgunlaşacaktır. Buna benzer bir başka saklama yöntemi ise, çekirdekli avokadonuza uygun boyuttaki bir kabın içerisine su doldurun. Avokadonuz kabın tabanına değmeyecek şekilde çekirdekli kısmını suyun içine gelecek biçimde içine yerleştirin. Kabınızı hava almayacak şekilde kapatın ve buzdolabına yerleştirin. Bu yöntemle avokadonuz 2-3 gün boyunca kararmadan muhafaza edilecektir.

Buzluğa parçalar halinde atarak çok daha uzun süre (4-6 ay kadar) muhafaza etmek isteyenlerin yapması gereken yöntem ise;

Avokadoyu buzluğa koymadan önce parçalar haline getirerek üzerine limon sıkmanız yeterli olacaktır. Burada püf nokta bu parçaları hava almayacak şekilde bir kaba ya da poşete koyarak saklamanız gerekmektedir. Hava almadan buzlukta saklanan avokado 4 ile 6 ay arası muhafaza edilebilmektedir. Buzdolabındaki Kötü Kokular Nasıl Giderilir? Yazımızı da okuyabilirsiniz.

Başa dön tuşu