MakalelerBurger Tarifleri

Gerçek Burger Köftesi ve Hamburger Nasıl Yapılır?

Evde burger köftesi yapmak basit gibi görünse de aslında incelik isteyen bir işlemdir. Dışarıda yediğiniz hamburgerlerin tadını yakalamak istiyorsanız vereceğimiz ipuçlarına dikkat ederek hamburger yapmalısınız.  Dışarda hazır olarak yediğimiz hamburgerlerin tadı çok güzel ama içinde hangi katkı maddelerinin bulunduğunu bilmiyoruz. Sağlıksız olarak nitelendirilen dışardaki hamburgerleri fazla tüketmek sağlığımız için zararlı olabiliyor. 

Evde kendi malzemelerinizle dışarıda yediğiniz hamburgerlerden daha lezzetli ve sağlıklı hamburgerler yapabilirsiniz. Arkadaşlarınıza güzel bir hamburger ziyafeti vermek istediğinizde bu ipuçlarını dikkate alarak yaptığınız bu lezzetli ve sağlıklı hamburgerlere arkadaşlarınız aşık olacak ve sizden tarifini isteyecektir. 

Peki mükemmel bir lezzetli hamburger denildiğinde aklınıza ne geliyor? Bazıları için peynir, ketçap mayonez ve ince bir köfteden oluşan bir hamburger. Bazıları içinde mükemmel bir hamburger kalın bir köfte, marul, soğan, domates ve çokça sostan oluşan bir hamburgerdir. 

burger köftesi tarifi
freepik

Burger Köftesinde İdeal et ve yağ oranını tutturmak

Hamburgerin lezzetini belirleyen en önemli malzeme ettir. Bu eti yanlış seçtiğiniz zaman ne yaparsanız yapın hamburgerinizin lezzeti yetersiz olacaktır. İçi sulu sulu mükemmel bir köfte yapmak istiyorsanız doğru eti seçmelisiniz. En lezzetli burger köftesi için et ve yağ oranı şöyle olmalıdır. 

  • %80 yağsız et, %20 yağ oranı bulunan bir et seçmenizdir.
  • Dana döş etinden güzel hamburger köfteleri yapabilirsiniz. 

Yağlı et seçmeniz hamburgeri hem lezzetli yaparken hem de sert, kuru olmasını engeller. Eğer yağsız bir etten köfte yaparsanız piştikten sonra dağılacaktır. 

Unutmayın yağsız bir kıymadan hamburger köftesi olmaz. Yukarıda belirttiğimiz et/yağ oranını dikkate alarak kıymalarınızı buna göre alın. 

 Hamburger köftesini dökme demir veya ızgarada pişirin

Evde hamburger yapılırken yapılan en büyük hatalardan biri de köfteyi normal tavada pişirmektir. Hamburger köftesini kusursuz yapmak için mutlaka dökme demir ızgaralarda pişirmeniz gerekiyor. Dökme demir ızgaralar ısıyı eşit bir şekilde dağıttıkları için hamburger köftesi yapmak için idealdir. 

Hamburger köftesini ızgaraya koyduktan sonra her tarafını 3-5 dakika pişirdikten sonra çevirmeyi unutmayın. Izgaraya yapışmaması için köftelerinize sıvı yağ sürebilirsiniz. 

Doğru hamburger ekmeğini seçmek

Hamburger ekmeği seçmek için ilk olarak köftelerinizi nasıl yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Eğer büyük ve kalın bir köfte yapacaksanız. Bu köftenin yağını ve suyunu çekebilecek büyük ekmekler tercih etmelisiniz. Eğer küçük bir köfte yapmayı planlıyorsanız mutlaka küçük ekmeklerden alın. Küçük köfteye büyük ekmek alırsanız hem köfte ekmeğin arasında kaybolacak. Hem de hamburgerin tadını almak yerine ekmek yiyormuş gibi bir his oluşacaktır. Evde hamburger ekmeği tarifi arıyorsanız bizim tarifimizi kullanabilirsiniz.

Kaliteli et kullanma

Marketlerde hazır olarak dolapta satılan etler yerine güvendiğiniz kasaplardan et almaya özen gösterin. Daha önce de dediğimiz gibi hamburgere tadını veren etidir. Kasaplarınızdan otla beslenmiş açık havada yetişmiş hayvanların etlerini tercih edin. Bu etler lezzetli olmasının dışında içerdiği omega-3 asit yağları ve antioksidanlar bakımından daha zengindir. 

Hamburger köftesi için sadece tuz ve karabiber kullanın

İşte evde hamburger yapılırken yapılan en büyük hata budur. Aslında hamburger köftesi için sadece tuz ve karabiber kullanılmalıdır. Ama evde hamburger yaparken köftenin içine yumurta, ekmek kırıntısı gibi birçok malzeme koyarak etin lezzetini öldürmektedirler. Unutmayın normal bir köfte yapmıyorsunuz. Hamburger köftesinin malzemeleri sadece tuz ve karabiberdir. 

Kıymanızı doğru et yağ oranı ile seçtiyseniz içine, soğan, yumurta, ekmek kırıntısı koymanıza hiç gerek yok. Zaten kıymanız yeterince lezzetli olacaktır. Bu malzemelerle kıymanızın lezzetini öldürmeyin.

En iyi hamburger köftesi yapmak için püf noktalar

Yukardaki maddelerde size hazırlık aşamalarını anlattık şimdi ise köftenin nasıl mükemmel bir biçimde yapılacağını anlatacağız. 

Eti fazla yoğurmayın

Kıymayı fazla yormadan hafifçe yoğurun. Normal köfte veya hamur yoğurur gibi kesinlikle yoğurmayın. Karabiber ve tuz kıymanın içinde yok olan kadar çok hafif bir biçimde karıştırın. Kıymanın elinize yapışmaması için elinizi soğuk ve temiz bir suyla ıslatın. Çok fazla yoğurduğunuzda hamburger köfteleriniz sert olacaktır.

Hazırlanan köfteyi 20 dakika buzdolabında dinlendirin

Yoğurduktan sonra şekil verdiğiniz köfteleri buzdolabında 20 dakika bekletin. Buzdolabında beklettiğinizde kıymanın içinde bulunan yağlar donacak ve köftenizin dağılmamasını önleyecektir. Ayrıca buzdolabında beklettiğinizde kıymanın içinde bulunan yağlar akmayacaktır. Mangalda yapıyorsanız yağlar ateşin içine damlamayacaktır.

burger köftelerinin aynı boyutta olmasına özen gösterin

burger köftesi farklı boyutlarda olursa pişme süreleri değişecektir. Küçük olanlar daha hızlı pişerken büyük olanlar daha uzun sürede pişecektir. Boyutları aynı olan hamburger köfteleri yaparsanız hepsi aynı anda pişecek ve pişme süresini takip ederken kolaylık sağlayacaktır. 

Köftelerin pişerken küçülmesini nasıl önlersiniz

Yaptığınız köfteler pişerken boyutu küçülebilir. Bunu engellemenin en iyi yolu köftelerin ortasına parmağınız ile bir delik açmaktır. Delik açtığınız köftelerin pişerken boyutları değişmeyecektir. 

Köftelerin piştiğini nasıl anlarım?

Hamburger köftelerini ızgaraya koyduğunuzda piştiğini anlamak için burger köftesinin tavaya yapışmaması lazım. Köfteler ızgaraya yapışmıyorsa o tarafın piştiğini anlayabilirsiniz.

Hamburger köftelerini ne zaman çevirmeliyim?

Hamburger köfteleri normal köftelerin aksine sürekli döndürülerek pişirilmez. Bir tarafı tamamen piştikten sonra diğer tarafına çevirmeniz gerekiyor. Hamburger köftelerinin her bir yanını 5 dakika kadar pişirmeniz gerekmektedir. 

Başa dön tuşu