Sağlıklı BeslenmeMakaleler

Stres ve Depresyonla savaşmak için tüketmeniz gereken gıdalar

Stres artık yoğun ve telaşlı hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Yüzyılın rahatsızlığı olarak bilinir. Sadece akıl sağlığımızı değil fiziksel sağlığımızı da etkiler duruma geldi.

Her gün kaygıya, uykusuzluğa yol açabilecek fiziksel ve zihinsel strese maruz kalmaktayız. Neyse ki stres ile savaşmamıza yardımcı olacak bazı yiyecekler mevcut. İş ve aile sorunları günümüzde en çok stres yaratan durumlar olarak görülüyor. Eğer doğal yollardan bu stresten kurtulmanın yollarını arıyorsanız doğru gıdaları tüketmek çok önemlidir.

Stresli bir durumla karşılaştığımızda doğru beslenme aklımıza gelen son şey olabiliyor. Ancak doğru beslenme ile stresten rahatça kurtulabiliriz.

Stres ile baş etmek için çok önemli rol oynayan besinler; Omega 3 açısından zengin yiyecekler, B vitamini, folik asit, çinko ve magnezyum C vitamini içeren gıdalar stres ile mücadelede çok işinize yarayacaktır.

Yiyecekler, beyine kaygıyı ve uykusuzluğu iyileştirebilecek sinyaller gönderen habercilerin üretimini etkileyecek moleküller içerdikleri için stres ve ruh hali bozukluklarında etkili olabilirler. Özellikle gıdalarda bulunan biyoaktif moleküller aşağıdakilerin üretimini etkilemektedir;

  • İyi ve sağlıklı ruh hali hormonu olarak da bilinen serotonin
  • zevk mekanizmasıyla ilişkili dopamin 
  • Uyku düzenini sağlayan hormon olan melatonin
  • iyi ve mutlu olma hissini belirleyen endorfinler
  • Stres hormonu olarak da bilinen kortizol

Stres, kaygı ve depresyonu yönetmek için önemli bazı ipuçları

Bahsettiğimiz gıdaları tüketerek stres seviyenizi düşürebilirsiniz. Ayrıca aşağıdakileri yaparak stres ve kaygı seviyenizi en aşağıda tutabilirsiniz.

  • Alkollü içeceklerden uzak durun.
  • Çay, kahve ve kola gibi içeceklerden uzak durun.
  • Şeker tüketimini minimuma indirin.
  • Yiyecekleri çiğnemeden yutmayın. Her lokmayı teker tekrar çiğneyip yutun. Böylelikle vücudunuz hem daha az sindirim çabası içine girecek, hem de vücudunuza olumlu bir rahatlama gelecektir.

Stres ve kaygıya karşı tüketmeniz gereken yiyecekler

Stres her zaman önleyebileceğimiz bir durum değildir. Ama bazı gıdaları düzenli tüketerek stres ile savaşabiliriz. İşte stres ile savaşımızda size yardımcı olacak gıdalar aşağıdadır.

Bitter Çikolata – Sağlıklı ve iyi bir ruh hali için

Bitter çikolata iyi bir ruh hali için gerekli olan serotonin üretimini destekler. Ayrıca vücudumuzun üretemediği sadece gıda yoluyla alınması gereken temel bir amino asit olan triptofan içerir. Aşırıya kaçmamak çok önemli ama günde 1 parça yaklaşık 30 gram bitter çikolata yeterli olacaktır. Bitter çikolata sevmiyorsanız triptofan içeren diğer gıdalar ise; fıstık, badem, fındık, antep fıstığıdır.

Antep fıstığı

Uyku düzenini düzenlemeye yardımcı olan B6 vitamini içerir. Antep fıstığı kalori bakımından da yüksek olduğu için kilonuzu arttırabilir, tüketirken dikkat edin.B6 vitamini içeren diğer gıdalar ise; et, balık, kepekli tahıllar yumurta, süt, peynirdir.

Ceviz – Her gün birkaç ceviz

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre her gün birkaç ceviz yemek stres ile savaşmada önemli bir rol oynuyor. Kahvaltınızda her zaman bir kaç ceviz tüketmek stres ve kaygı ile savaşımızda çok yardımı olacaktır.

Mor Lahana

Mor ve kırmızı renkli gıdalar antioksidanlar açısından zengin gıdalardır. Stres ile savaşmada vücudumuza çok yardımı olacaktır.

İstiridye – B12 vitamini deposu 

istiridye B12 vitamini ve kobalamin açısından en zengin gıdalar arasındadır. Hafıza güçlendirmek için önerilen bir besindir. Kobalamin de stres ile mücadelede iyi bir savaşçıdır. B12 vitamini içeren diğer besinler ise; somon, yumurta, süt, tavuk, kırmızı et.

Ispanak – Depresyon için birebir

Folik asit açısından en zengin sebzelerdendir. Kaygı ve depresyonu iyileştirme gücüne sahiptir. Ayrıca araştırmalar gösteriyor ki yaşa bağlı olarak bilişsel ve motor becerilerdeki düşüşleri tersine çeviriyor. 

Kaynak; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10479711

Biber – Ne kadar çok C vitamini o kadar az kaygı

C vitamini diyince aklımıza ilk olarak portakal gelse de aslında biber C vitamini açısından en zengin gıdalar arasındadır. Günde 1 adet çiğ olarak tüketeceğiniz biber neredeyse günlük C vitamini ihtiyacını karşılayabilir. C vitamini stres için çok önemlidir çünkü vücut C vitaminini dopamine serotonine dönüştürür bunun sonucunda da kendimizi daha rahat, odaklanmış ve gerginlikten arınmış hissederiz. Roka, çilek, portakal gibi gıdalarda da C vitamini bulunur. 

Kaynak; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26353411/

Muz – Düzenli ve Rahat bir uyku için

Muz iyi bir uyku için ideal bir gıdadır. içerdiği uyku ritmini düzenlemekte önemli bir rol oynayan bir molekül olan melatonindir. Uyku problemleri yaşıyorsanız akşamları muz yemek uyku düzeninini sağlamak için en uygun yiyecek olacaktır. 

Somon – Kaygı ile savaşımızda en iyi dostumuz 

İçerdiği Omega-3 sayesinde depresyondaki kişilerde ruh halini iyileştirici bir etkisi oluyor. Yapılan araştırmalar somon tüketen kişilerde kaygı da azalma görüldüğünü ortaya koymuştur. 

Kaynak: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25431880/ 

Daha Fazla Makale için;

Kalorisi En Düşük 14 Meyve

En az Kaloriye sahip Kurutulmuş Meyve ve Kuruyemişler

Başa dön tuşu