Makaleler

Kalorisi En Düşük 14 Meyve

En az kalorili meyvelerin neler olduğunu bilmek diyet yapanlar için önemlidir. Meyveler ve sebzeler içerdiği vitaminler, mineraller, lifler ve antioksidanlar zenginlikleri nedeniyle sağlığımız için iyi yiyeceklerdir. Diğer yiyeceklerin aksine meyve ve sebzelerin kalorileri üzerlerinde yazmamaktadır. Sağlık açısından yararlı olmasına rağmen diyet yapanlar ve zayıflamak isteyenler için meyve ve sebzelerin kalorisini bilmek önemlidir. Meyve ve sebzelerin kalorisini öğrenmek isteyenler için güzel bir makale hazırladık. 

Karpuz kaç kaloridir?

karpuz kaç kaloridir
freepik/@8photo

Karpuzun tadının çok tatlı olmasına rağmen en az kalorili olan meyvelerden biridir. %92’si sudan oluşan karpuz, magnezyum, bakır, A, B5 ve B6 vitaminleri bakımından çok zengindir. Önemli bir lif kaynağı olmasından dolayı bağırsak hareketlerini de düzenlemede önemli bir rol oynar. Ayrıca bir dilim karpuz günlük C vitamin ihtiyacının %16’sını karşılamaktadır. Karpuzun tüm bu yararlarından en üst düzeyde yararlanmak için 4 gün içinde tüketmeniz gerekmektedir. 

100 Gram Karpuz 30 Kaloridir.

Çilek  kaç kaloridir?

çilek kalorisi
freepik/@8photo

Fenolik bileşikler bakımından çok zengin bir meyvedir. Çok güçlü bir antioksidan olan çilek kansere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Çileklerin antioksidan seviyesi reçel halinde çok yüksek seviyelere çıkmaktadır. Eğer çileği reçel olarak kullanacaksanız kendi evinizde %100 çilekten yapmanız önemlidir. Çilek kalsiyum, demir, fosfor, potasyum gibi birçok vitamin ve mineral içermektedir. 

100 gram çilek 33 kaloridir.

Frenk üzümü kaç kaloridir?

frenk üzümü kaç kaloridir
freepik/@stockking

Bektaşi üzümü bir diğer adıyla da frenk üzümü olarak bilinir. Yüksek miktarlarda potasyum, antioksidan ve C vitamini içeren bir meyvedir. Kan kolesterol seviyelerinin düşürülmesi de dahil sağlığımız için birçok yarara sahiptir.Lif açısından da çok zengindir. Ayrıca kan şekerini düzenlemek için ideal bir meyvedir.

100 gram bektaşı üzümü 33 kaloridir.

Ahududu kaç kaloridir?

ahududu kaç kaloridir
freepik/@8photo

C vitamini açısından en zengin meyvelerden birisidir. Ahududu çok yüksek bir antioksidan gücüne sahiptir. Ahududu birçok yerde dondurarak satılır. Dondurulan ahududu vitamin ve antioksidanlara zarar vermektedir. Sadece ahududu değil, birçok meyve ve sebze dondurulunca vitamin değerlerini kaybetmektedir. Meyveleri tüketirken dondurmadan taze olarak tüketmeniz sizin yararınıza olacaktır. 

100 gram ahududu 35 kaloridir.

Kavun kaç kaloridir?

kavun kaç kaloridir
freepik/@azerbaijan_stockers

%90’ı sudan oluşan kavun yaz ayları için vazgeçilmez bir meyvedir. Buzdolabında soğutulan kavun çok ferahlatıcı bir özelliğe kavuşur. Ama buzdolabına koyulurken dikkat edilmesi gereken en önemli şey kavunu bütün olarak soğutmaktır. Dilim olarak soğutulursa birçok yararlı özelliğini kaybedebilir.

100 gram karpuz 35 kaloridir.

Greyfurt (pomelo) kaç kaloridir?

greyfurt kaç kaloridir
freepik

Greyfurt çok sayıda yararı olan bir meyvedir. Ülkemizde portakalın ekşi hali olarak bilinir. Portakalın çürümüş tadı gibi olmasından dolayı birçok kişi tarafından sevilmez. Greyfurt çok yararlı bir meyvedir. Kanser ve kardiyovasküler hastalıklardan korunmak için bulunmaz bir nimettir. Yüksek miktarda C vitamini ve antioksidan içeren bir meyvedir. Meyvenin yararlarından en yüksek düzeyde yararlanmak için pembe veya daha iyisi kırmızı greyfurt seçmeye özen gösterin.

100 gram greyfurt 35 kaloridir.

Şeftali ve nektari kaç kaloridir?

şeftali kaç kaloridir
freepik/@KamranAydinov

Mükemmel bir yaz meyvesidir. Eğer olgunlaşmış bir şeftali alırsanız şeker açısından zengin olacaktır. Bu şeker kalori anlamına gelmez. Vitaminler ve lifler açısından çok zengindir. Tüm şeftali ve nektari türlerini iyice yıkamadan tüketmeyiniz.

100 gram şeftali 38 kaloridir.

Portakal kaç kaloridir?

portakal kaç kaloridir
freepik/@azerbaijan_stockers

Portakal herkes tarafından bilinen en yüksek C vitamini içeren meyvelerden biridir. Portakalları taze olarak tüketebileceğiniz gibi evde kendiniz sıkarak meyve suyu olarak da tükebilirsiniz. %100 portakal suyu meyvesi kadar C vitamini içermektedir. Ama dışardan satın alacağınız portakal sularının %100 portakal olmasına dikkat edin. En iyisi evde sıkacağınız meyve suyunu anında tüketmek olacaktır. 

100 gram portakal 40 kaloridir. 

Kayısı kaç kaloridir? 

kayısı kaç kaloridir
freepik/@8photo

Lif kaynağı diyince akıllara ilk gelen meyve kayısıdır. Bağırsak hareketlerini düzenlemek açısından en iyi meyvelerden birisidir. Kabız gibi hastalıklarda tüketilmesi önerilmektedir. Antioksidanlar ve A vitamini bakımından zengindir. Kayısı ile birlikte yenmesi önerilen yağlı kuruyemişler vardır. Bu kuruyemişler Badem, fındıktır. 

100 gram kayısı 44 kaloridir.

Erik kaç kaloridir?

erik kalorisi kaçtır
freepik/@stockking

Erik’in %82.5’i su, potasyum, demir ve magnezyum’dan oluşur. Taze olarak tüketildiği gibi kurutulmuş olanı da tüketilir. Erik çok zengin bir antioksidan ve vitamin deposudur. Özellikle B grubu vitaminler açısından çok zengindir. 

100 gram erik 44 kaloridir. 

Mandalina kaç kaloridir?

mandalina kaç kaloridir
freepik/@azerbaijan_stockers

Mandalina bulunmaz bir C vitamini kaynağıdır. Kışın, yorgunluk sıkıntısı çekenler için çok yararlı olacaktır. Atıştırmalık olarak her yerde tüketebileceğiniz güzel bir meyvedir. Çantanıza koyarak istediğiniz yerde vücudunuzu C , A vitamini ve antioksidanlarla depolayabilirsiniz.

100 gram mandalina 45 kaloridir. 

Ananas kaç kaloridir?

ananas kaç kaloridir
freepik/@8photo

En yaygın tropik meyvelerdendir. Her mevsimde marketlerde bulabilirsiniz. Manganez açısından çok zengin bir meyvedir. Sindirimi kolaylaştırır ve kan dolaşımı üzerinde bir çok yararı olan bromelain içerir.

100 gram Ananas 50 kaloridir. 

Elma kaç kaloridir?

elma kaç kaloridir
freepik/@azerbaijan_stockers

Elma iyi bir antioksidan ve lif kaynağıdır. Antioksidan, vitamin ve mineral içeriği nasıl tükettiğinize göre farklılık gösterir. En yüksek miktarda yarar sağlamak için her zaman taze ve kırmızı elmaları tercih edin. Antioksidan genellikle kırmızı elmalarda açık renkli elmalardan daha fazla bulunmaktadır. Ve en iyi tüketim şekli kabuğunu soymadan iyice yıkadıktan sonra kabuklu olarak yenmelidir. 

100 gram Elma 50 kaloridir. 

Armut kaç kaloridir?

armut kaç kaloridir
freepik/@azerbaijan_stockers

Lif bakımından çok zengindir. Armutları taze ve organik olarak yemeniz vitamin ve minerallerden yararlanmak için en iyi yöntemdir. 

100 gram Armut 50 kaloridir. 

En az kalorili kurutulmuş meyve ve kuruyemişleri  merak ediyorsanız buraya tıklayarak en az kalorili kurutulmuş meyveleri bulabilirsiniz.

Başa dön tuşu