MakalelerSağlıklı Beslenme

En az Kaloriye sahip Kurutulmuş Meyve ve Kuruyemişler

Kalorisi az olan kurutulmuş meyveler ve kalorisi az olan kuruyemişler diyet yapanlar için en önemli atıştırmalıklarındandır. Kalori hesabı yaparken paket yiyeceklerde kalori miktarı bulunmasına rağmen kuruyemişçiden alınan kurutulmuş meyvelerin kalorileri üstünde yazmaz. Bu yazımızı okuyarak sıkça tükettiğimiz kurutulmuş meyve ve kuruyemişlerin kalori değerlerini öğrenerek daha bilinçli bir şekilde tüketebilirsiniz.

En Az Kalorili Kurutulmuş Meyveler

Kurutulmuş meyveler en iyi atıştırmalıklarındır. Taşınması kolay olduğu için günün her saati her yerde yenmesinden dolayı taze meyvelere göre tüketilmesi daha kolaydır. Kurutulmuş meyvelerin kalorisi yoktur zaten bol bol yerim derseniz aslında yanılmış olursunuz. Kurutulmuş meyvelerin kalorisi taze meyvelerden fazla olmasına rağmen gram olarak daha az tükettiğimiz için daha az kalori almış olursunuz. Yani bunlar atıştırmalık bol bol yiyip karnımı doyurayım gibi bir düşünceyle diyet yaparsanız maalesef kilo almaya başlayabilirsiniz. Kurutulmuş meyvelerin kalorilerini öğrenerek daha bilinçli bir tüketim yapabilirsiniz.


1. İncir : 60 kcal / porsiyon (30 g) = 3 incir’e denk gelmektedir.

2. Kuru erik : 72 kcal / porsiyon (30 g) = 4 kuru eriğe denk gelmektedir.

3. Kurutulmuş elma : 80 kcal / porsiyon (30 g) = 5 adet elmaya denk gelmektedir.

4. Kuru Kayısı: 80 cal / porsiyon (30 g) = 4 kayısıya denk gelmektedir.

En Az Kalorili Kuruyemişler

Yağlı kuruyemişler, içerdikleri yağ bakımından dolayı genellikle kötü bir üne sahiptir. Ancak bu kuruyemişlerin içerdiği yağlar arterlerimizi koruyan kaliteli yağ asitleridir. Yağlı yemişler arasında, antep fıstığı, kaju  ve badem biraz daha az kaloridirler ama diğer yemişlere göre fazla protein ve  lif içerirler. Kurutulmuş meyveler gibi kuruyemişlerde bolca tükettiğimiz atıştırmalıklardır. Diyet yaparken tükettiğimiz bu yemişlerin kalorisini bilmek zayıflamak açısından önemlidir. Çünkü küçücük şey bunlarda kalori yok diyerek bolca tüketmek kilo aldırabilir. Kuruyemişleri diyet boyunca, vücudun ihtiyaç duyduğu yararlı yağlar için tüketiyoruz. Aşağıda verdiğimiz en çok tüketilen kuruyemişlerin kalorilerini öğrenerek bilinçli bir şekilde bu kuruyemişleri tüketebilirsiniz.

1. Antep fıstığı : 160 kalori / 1 porsiyonu (30 g) = 45 antep fıstığı’na denk gelmektedir.

2. Kaju fıstığı : 160 kalori / 1 porsiyonu (30 g) = 20 kaju’ya denk gelmektedir.

3. Badem : 170 kalori / 1 porsiyonu (30 g) = 20-25 badem’e denk gelmektedir.

4. Fındık : 180 kalori / 1 porsiyonu (30 g) = 20 fındık’a denk gelmektedir.

5. Ceviz : 185 kalori / 1 porsiyonu (30 g) = 7 ceviz’e denk gelmektedir.

Kalorisi En Düşük 14 Meyve Yazımıza Buradan ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu