Makaleler

Yeşillikler Nasıl Saklanır? Yeşillikleri saklama Yöntemleri

Yemeklerimize lezzet ve sağlık katan maydanoz, ıspanak, dereotu, marul, nane, roka, kuzu kulağı gibi yeşillikler, soframızın vazgeçilmezlerinden biridir. Tezgahlardan sofralarımıza gelen bu yeşillikler hem kokularıyla hem de sağlıklı içerikleriyle bizlere vitamin ve mineral deposu olmaktadır. Ancak bu vitamin ve mineral deposu sebzelerin tazeliğini uzun süre korumak, bazen bir sanat gibi görünebilir. Yeşil yapraklı sebzelerin buzdolabında saklanması hem besin değerlerini korumak hem de yiyeceğimizi daha uzun süre taze tutmak için kritik bir rol oynar. Yeşil ve taptaze sebzeleriniz sofralarınıza konuk olurken, börek ve yemeklerinize enfes tat katmakta ve yeşil rengiyle görsel şölen sunmaktadır. Ancak bu ürünler tezgahlardan mutfaklarımıza geldikten kısa süre sonra bozulmaya ve tazeliğini kaybetmeye başlamaktadır. Bu sebzelerin daha uzun süre sizlerle olmasını ve tüketim süresini uzatmak istiyorsanız yapmanız gereken ufak dokunuşlar bulunmaktadır. Bu dokunuşlarla birlikte sebzelerinizin tüketim ömrü uzayacak, böylelikle israfta önlenmiş olacaktır. Bu yazıda, yeşil yapraklı sebzelerin tazeliğini ve canlılığını nasıl muhafaza edeceğinizi ve buzdolabında saklarken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları inceleyeceğiz. Şimdi, yeşil yapraklı sebzelerin buzdolabındaki yolculuğuna göz atalım.

1. Yeşilliklerinizi Yıkayın ve Kurulayın:

Yeşil yapraklı sebzeler toprakta yetişip soframıza geldiği için genellikle üzerinde oldukça toprak ve çamur barındırmaktadır. Bu yüzden sebzelerinizi çok iyi yıkamalı ve bu tür yabancı maddelerden arındırmalısınız. Sebzelerinizi yıkarken bu yabancı maddelerden arındırmak için sirkeli su kullanabilirsiniz. Bir kabın içine soğuk su ve bir çorba kaşığı sirke koyarak sebzelerinizi yaklaşık 10 dakika hazırladığınız suda bekletirseniz sebzeleriniz tüm yabancı maddelerden ayrışacaktır. (Sirkeli su kullanmak istemeyenler alternatif olarak tuzlu su ya da limonlu suda da bekletebilirsiniz.) Daha sonra bu sebzeleri güzelce durulayın. Ancak buradaki püf nokta; sebzeleri aşırı yıkamaktan kaçının, çünkü fazla su sebzelerin çabucak çürümesine neden olabilir. Yıkadıktan sonra sebzeleri temiz bir havlu veya kağıt havlu ile nazikçe kurulayın. Islaklık sebzelerin çürümesine yol açabilir, bu nedenle suyunu iyice çekmelerine izin vermek önemlidir.

2.  Yeşil yapraklı sebzelerin buzlukta yada buzdolabında saklanması

Yeşil yapraklı sebzeleri güzelce yıkayıp kuruladıktan sonra sıra saklama işlemine gelmektedir. Saklama işlemi 2 farklı şekilde yapabiliriz. İlk olarak sebzelerinizi kesmeden saklama yöntemiyle buzdolabında saklamaktır.

Sebzeleri Kesmeden Saklayın:

Mümkünse yeşil yapraklı sebzeleri kesmeden saklamak en iyisidir. Yapraklı sebzeleri temiz bir bezle sararak buzdolabında saklamak en kolay ve kullanışlı yöntemdir. Temiz bezle sararak saklama yöntemi nemin sebzelerin üzerinde kalmasını sağlar. Bu yöntemle sebzelerin lif yapısı bozulmaz. Benzer şekilde bir diğer kesmeden saklama yöntemi ise hava almayan kaplarda saklamaktır. Sebzelerinizi hava almayacak şekilde kaplara koyarak buzdolabında bir hafta kadar saklayabilirsiniz. Hava almayan kaplar oksidasyonu önleyerek tazeliğini koruyacaktır. Şeffaf kaplar kullanabilirsiniz. Şeffaf kaplarla hangi sebzenin içinde olduğunu unutmazsınız. Bir diğer saklama yöntemi olan plastik poşetlere koyma işlemidir. Sebzeleri buzdolabı poşetlerine yerleştirerek buzdolabında saklama süresini uzatabilirsiniz. Ancak sebzeleri plastik poşetlere koyarken içindeki havayı çıkarmaya özen gösterin. Bu, sebzelerin çabuk yumuşamasını önler ve besin değerini korur. Benzer şekilde sebzeleri gazlı beze sararak saklayabilirsiniz. Sebzeleri gazlı bir bezle sararak buzdolabına koyabilirsiniz. Bu yöntem, sebzelerin solunum yapısını düzenler ve tazeliğini uzun süre korumasına yardımcı olur. Bu yöntemle sebzeleriniz bir hafta kadar tazeliğini bozmadan tüketime uygun kalacaktır.  Yeşil yapraklı sebzelerinizin bir diğer saklama yöntemi ise dondurucuda saklamaktır.

Dondurucuda Saklama:

Eğer yeşil yapraklı sebzelerinizin fazlası varsa veya tüketmekte zorlanıyorsanız, dondurucuda saklama harika bir seçenektir. Bunun için yapmanız gerekenler ise; Sebzeleri temizleyin, kurulayın ve uygun boyutta kesin. Ardından dondurucu poşetlerine veya vakumlu poşetlere koyun. Sebzeleri dondurucuda saklarken hava almayan bir şekilde saklamaya özen gösterin. Benzer şekilde yeşil yapraklı sebzeleri buzluk poşetlerine koyarak, içine bir miktar su ekleyip dondurabilirsiniz. Buzlu su içinde saklanan sebzeler, tazeliğini uzun süre korur. Bu yöntemle yeşil yapraklı sebzelerinizi çok daha uzun süre tüketime uygun halde saklayabilirsiniz. Buradaki önemli nokta ise sebzeler buzluktan çıkarıldıktan hemen sonra tüketilmelidir. Bekleyen sebzeler su salmaya ve büzüşmeye başlayabilir. Bu yüzden buzluktan çıktıktan kısa süre içinde tüketilmeli ya da tariflere eklenmelidir.

Yeşil yapraklı sebzelerin buzdolabında ya da buzlukta saklama yönteminde önemli olan bir hususta nem kontrolünün yapılmasıdır.

3. Nem Kontrolü:

Buzdolaplarının çoğu, nem seviyelerini ayarlamanıza olanak tanır. Yeşil yapraklı sebzeler, yüksek nem seviyelerine ihtiyaç duyar. Buzdolabınızdaki nem ayarını sebzelerin tazeliğini korumak için yüksek seviyede tutun.

Tüm bu yöntemlerle yeşil yapraklı sebzelerinizi daha uzun süre tüketime uygun halde saklayabilirsiniz.

Daha Fazla Makale:

Maydanoz nasıl saklanır? Püf noktaları nelerdir?

Brokoli Nasıl Saklanır? Brokoli Saklama Yöntemleri

Başa dön tuşu