Makaleler

Brokoli Nasıl Saklanır? Brokoli Saklama Yöntemleri

Kış aylarının vazgeçilmesi olan brokoli, lahanagiller familyasından gelmektedir. En çok Çin’de yetişen bu küçük ağaççıklar, kendi topraklarımızda Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Soğuk havada yetişmesinden dolayı kış aylarının sevilen sebzeleri içerisinde yer almaktadır. Pek çok tarifte kendisine yer edinmesi açısından aranılan bir sebze olmaktadır. Brokoli ile şifa dolu çorbalar, lezzetli salatalar yapılabileceği gibi az kalorili olmasından dolayı birçok diyet listelerinde de tercih edilmektedir. Sebzeler doğru saklanmadığı zaman çabuk bozulabilmektedir. Brokolide eğer doğru saklanmazsa hemen bozulma gösterecek bir sebzedir. Bu yüzden uzun soluklu saklama yöntemleri uygulayarak brokolinizi daha sonra kullanmak istediğinizde sağlıklı biçimde tüketebilme imkanına sahip olabilirsiniz.

Brokoliyi buzdolabınızda çiğ ya da pişmiş olarak saklamanın birden fazla yolu vardır.  Kış aylarında taze taze aldığınız bu sebzenizi yaz aylarında da tüketmek istiyorsanız uygulayacağınız yöntemle buzlukta muhafaza ederek saklayabilir, yaz aylarında da tüketimini sağlayabilirsiniz. Fakat kısa süre içerisinde tüketim gerçekleştirecekseniz ancak bir süre muhafaza etmeniz gerekiyorsa onun içinde ayrı bir yöntem bulunmaktadır. Şimdi sizlere çiğ ve pişmiş brokoliyi saklama yöntemlerden bahsedelim.

Brokoli Nasıl Saklanır?

Çiğ Brokoli Nasıl Saklanır? Çiğ Brokoli Saklama Yöntemi Nedir?

Satın aldığınız brokolinizi önce etrafındaki plastikten arındırmalısınız. Buzdolabında meyve sebze çekmecesine koyarak bütün şeklinde en az üç gün muhafaza edebilirsiniz. Ancak biraz daha uzun muhafaza etmek istiyorsanız brokoliyi havanın içeri girmesini sağlayan mikro delikli torbalardan birinin içine koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Yine çiğ brokolinizi saklamanın bir diğer yöntemi olan suya koyma yöntemi ile saklayabilirsiniz. Bunun için bir kaba su ekleyin, bu suyun içine brokolinin sapları suya gelecek şekilde bırakın, çiçek kısımlarına su gelmediğine emin olun.  Buzdolabına yerleştirin. Böylece brokolinizi 4-5 güne kadar tazeliğini koruyarak saklayabilirsiniz. Suyu günde bir kez değişmekte fayda vardır.

Önemli not;

çiğ brokoli bütün şeklinde muhafaza edilmeli, çiçek ve sap kısmı ayrılmaması gerekmektedir. Bir diğer önemli not ise brokoliyi sadece kullanacağınız zaman yıkamalısınız.

Pişmiş Brokoli Nasıl Saklanır? Piş Brokoli Saklama Yöntemi

Brokolinizi haşlayarak ve onları küçük parçalara bölerek buzdolabına kaldırdığınızda bir seneye kadar saklayabileceğinizi biliyor muydunuz? Bunun için yapmanız gereken ise brokolinizi ilk olarak yıkamaktır. Bütün halinde yıkadığınız brokolinizi küçük parçalara ayırın. Bir kapta tuzlu su, karbonatlı su ya da sirkeli su hazırlayarak parçalara ayırdınız brokolilerinizi içine atın. Böylece brokoliler daha sağlıklı biçimde temizlenecektir. Bir süre tuzlu su, karbonatlı su ya da sirkeli su da beklettiğiniz brokolileri çıkarın ve durulayın.

İkinci adım olarak brokolilere şoklama yöntemi uygulamalısınız. Şoklama işlemi gören brokoliler besin değerini ve rengini kaybetmeden uzun süre dayanabilmektedir. Böylece brokolinizi uzun süre buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Şoklama işlemi için tencerenize bir miktar su ekleyerek bu suyu kaynatın. Suyunuz kaynarken başka bir yerde bir kabın içerisine buz ve su doldurun. Brokolileri kaynayan suyun içine atıp 2 dakika bekleyin. 2 dakikanın sonunda kevgir yardımıyla brokolilerinizi çıkarıp yanda hazırladığınız buz dolu kaba koyun. Burada da 2-3 dakika beklettikten sonra brokolilerinizi kaptan çıkarın ve temiz bir havlu ya da kağıt havlunun üzerine koyun. Tamamen kurumasını bekleyin. Tamamen kurumayan brokoli buzlukta çok çabuk bozulacaktır. O yüzden kuruduğundan emin olun.

Kuruyan brokolilerinizi bir kerede ne kadar kullanacağınızı hesaplayarak pay edin ve bu payların her birini buzdolabı poşeti ya da kilitli poşetlere hava almadığından emin olacak şekilde yerleştirin. İsteğinize göre üzerine tarih yazarak ne zaman buzluğa atıldığını belirtebilirsiniz. Brokolinizi buzluğa atın. Bu şekilde güvenle 12 ay boyunca muhafaza edebilirsiniz.

Önemli not;

Brokolinizi kullanmak istediğiniz zaman dondurucudan çıkarın ve beklemeden donmuş biçimde tarifinize ekleyin. Buzu çözülen brokoli bir miktar sıkılığını kaybetme özelliğine sahip olduğundan buzluktan çıkarıldığı gibi kullanılması önemlidir. Ancak karıştırma ya da püre haline getirerek kullanma gibi bir düşüncede iseniz, buzluktan çıkardığınız zaman biraz bekletmenizde yarar vardır.

Avakado Nasıl Saklanır? Avakado Saklama Yöntemleri

Başa dön tuşu