MakalelerSağlıklı Beslenme

Patates Sütü, Çevreci ve Vegan Alternatif

Gittikçe daha sürdürülebilir bir tarıma doğru ilerleyen dünyada, mutfaktaki yeni trend patates sütü olacak gibi duruyor. Alıştığımız süte, sağlıklı ve besleyici bir alternatif  olarak patates sütü kullanılacak gibi. Patates ekimin kolay ve suya az ihtiyac duyması nedeniyle çevreci bir tarım ürünüdür. Badem ve yulaf sütü ile karşılaştırıldığında daha çevreci bir süt olarak karşımıza çıkıyor.

İsveç’teki Lund Üniversite’nden bilim insanları tarafından yapılan açıklamaya göre, patateslerde bulunan protein, süt ve yumurtada bulunan proteinden hiçbir farkı yok. Yapılan araştırmalara göre, patates sütü, hücre yenilenmesi ve kas onarımı için gerekli olan losin içermektedir. 

Patates, dünyadaki en sürdürülebilir gıdalardan biridir. Çoğu iklimde yetişmesinin yanında çok fazla suya ihtiyaç duymadığından dolayı da çevresel bir tarım ürünüdür. Yani patatesten üretilen bir süt, diğer sütlere göre daha sürdürülebilir bir çevre için çok önemli. 2022 yılının ve daha sonrasının trend gıdası patates sütü olacak gibi duruyor. 

Vegan diyet uygulayanlar için, normal proteinden hiçbir farkı olmadığı için de hayvansal ürünlerden alınamayan protein patates sütü ile alınabilecek.

patates sütünün özellikleri ve faydaları, yararları

İsveç tarafından ortaya konulan patates sütü, muhakkak dikkate alınmalıdır. Sağlık için iyi olmasının yanında çevremiz içinde iyidir. 

  • Hayvansal proteinlere göre daha sağlıklı olduğu çeşitli bilim insanları tarafından söyleniyor.
  • B12, D vitamini içerir. A, C, E, K vitaminleri de B12 ve D vitaminine göre az olsada mevcuttur. 
  • Kalsiyum ve Demir gibi mineraller mevcuttur. 
  • Ve en büyük faydası da çevremizi korumamızı sağlayacaktır.

Dünyanın önde gelen gazetelerde çıkan haberlere göre patates sütü inek sütünün yerine geçebilecek bir süt olarak gösterildi. 

Daha Fazla Makale:

Stres ve Depresyonla savaşmak için tüketmeniz gereken gıdalar

Bitter Çikolatanın Yararları ve Özellikleri

Başa dön tuşu