Sağlıklı BeslenmeMakaleler

Bitter Çikolatanın Yararları ve Özellikleri

Bitter çikolatanın insan sağlığı için birçok yararı bulunmaktadır. Özellikle kardiyovasküler, ruh sağlığı, uyku düzeni gibi konularda yararları vardır. Bazı araştırmalara göre bitter çikolatanın ömrü uzattığı bile söylenebilir.

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Hangi bitter çikolatayı seçmeliyim?
  • Bitter çikolatanın Kalorisi Kaçtır?
  • Günlük Ne kadar Çikolata Tüketmeliyim?
  • Bitter Çikolatayı tüketirken dikkat etmeniz gerekenler?
  • Çikolata Sivilce yapar mı?
  • Bitter çikolatanın faydaları

Sokağa çıkıp 10 kişiye sorsak 9 u çikolatayı sevdiğini söyleyecektir. Sütlü çikolata sevenler var, bitter çikolata sevenler var. Ama konu sağlık olunca sütlü çikolatayı bir kenara bırakıp bitter çikolata yememiz gerekiyor. Sütlü çikolata sağlıksal açıdan bitter çikolatanın yanına bile yaklaşamaz.

Bitter çikolatanın faydaları üniversite araştırmalarına dayanıyor. Amerika’da Brown Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada düzenli olarak bir doz bitter çikolatanın kalbe iyi geleceği ve kolesterolü düşürebileceğini göstermiştir. Araştırmanın detaylarını okumak için; https://news.brown.edu/articles/2016/10/cocoa 

Hangi bitter çikolatayı seçmeliyim?

Çikolatanın yararını belirleyen en önemli bileşeni kakaodur. Kakao oranı ne kadar yüksekse çikolatanın yararı daha yüksek oluyor. Sağlık için en iyi bitter çikolata en az %70 kakao oranı içeren çikolatadır. Günlük olarak tüketilmesi önerilen miktar 10  ile 30 gram arasındadır. 

Bitter çikolatanın Kalorisi Kaçtır?

Bitter çikolata sütlü ve beyaz çikolataya göre hem daha yararlı hem de kalori olarak daha düşüktür. Bitter çikolatanın kalorisi markadan markaya göre değişebilir. Genel olarak ise aşağıda belirtilen rakamlardır:

  • Bitter çikolata : 100 Gram, 502 Kalori.
  • Sütlü Çikolata: 100 Gram, 543 Kalori
  • Beyaz Çikolata: 100 Gram, 570 Kalori

Günlük Ne kadar Çikolata Tüketmeliyim?

Bitter çikolatadan yarar sağlamak istiyorsanız günlük tüketimi 10/20 gram arasında tutmalısınız. Eğer spor ile birlikte yediğinizde  ise 30 grama kadar tüketebilirsiniz. Unutmayın fazla tükettiğinizde yarardan çok zarar görebilirsiniz.

Bitter Çikolatayı tüketirken dikkat etmeniz gerekenler?

Bitter çikolatanın tüm yararlarına rağmen, reflü, ülser gastrit sorunu yaşayanlar için uygun bir gıda değildir. Baş ağrısı yaşayanlar da bitter çikolata tüketiminden kaçınılmalıdır. 

Çikolata Sivilce yapar mı?

Halk tarafından çikolata tüketiminin sivilceleri arttırdığı söylenmesine rağmen bilimsel olarak hiçbir ilişkisi kanıtlanmamıştır.

Bitter çikolatanın faydaları

Sütlü Çikolata herkes tarafından sevilir ama konu bitter çikolata olunca bir çok insan tarafından sevilmiyor. Bitter çikolata, sütlü çikolataya göre çok yararlı bir besindir. Antioksidan ve antienflamatuar etkiye sahip, polifenol deposudur. Yapılan araştırmalara göre kalp sağlığı, iyi bir ruh sağlığı, mutluluk verici bir etkiye sahip olduğu görülüyor.

bitter çikolatanın faydaları ve yararları

Bitter çikolata ile ömrünüzü uzatın 

Bu bir söylenti veya halk arasında konuşulan kaynağı belirsiz bir bilgi değildir. Hollandalı araştırmacılar tarafından yürütülen bir çalışmadır. Archives of İnternal Medicine’de yayınlanan bu araştırmaya göre, yaşları 65 ile 84 arasında değişen 470 erkek üzerinde 15 yıl boyunca yapılan gözlemde kakao tüketen kişilerin ölüm oranlarının daha düşük olduğu gözlendi. Düzenli olarak kakao tüketen kişilerin tansiyonları daha düşük çıktı. Bundan dolayı kalp krizi ve felç gibi hastalıklara daha az maruz kalıyordu. 

Kalp için yararlıdır

Amerika’da California Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, kalp sağlığı için çikolatanın yararlı olduğu ortaya çıkmıştır. Kalp damarlarının açık ve geniş kalabilme özelliği sağlayan bir madde üretiminden dolayı kalp krizi gibi hastalıklardan koruduğu söyleniyor. 

Bitter Çikolata Doğal bir Antidepresandır

Çikolata vücuda serotonin üretimi için mesaj gönderir. Serotonin ise beyin tarafından üretilen, kısaca mutluluk veren ve psikolojimizi düzeltmeye yarayan bir hormondur. Eğer vucut bu hormonu yeteri kadar üretmezse depresyona girme riskiniz vardır. Aslında birçok antidepresan da çikolata gibi serotonin seviyesini yükseltmeye yarar. Yani çikolata tüketimi doğal bir antidepresandır diyebiliriz. Stres ve Depresyon için tüketmeniz gereken gıdaları yazdığımız bir makalemiz de mevcuttur.

Performansınızı artırır 

Bitter çikolatayı sporcular antrenmanlarında performans artırmak için kullanır. Çikolata tüketmek doku oksijenlenmesini iyileştiriyor ve kaslara kan akışını arttırdığı için spordan önce tüketmek performansınız üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır. Antrenmandan hemen sonra ve 2 saat sonra alındığında kas üzerindeki hasarı iyileştirme etkisine sahiptir.

Kilonuzu korur ve kilo verdirir

Çikolata kalorili bir gıdadır. Yüksek miktarlarda tüketip hiç spor yapmadığınızda kilo aldırır. Ama doğru miktarlarda tüketip bu tüketimi de sporla birleştirdiğinizde kilonuzu korumanıza ve kilo vermenize çok yararı olacaktır. Çikolata içerdiği lif sayesinde açlık hissini azaltır ve kilolu kişilerde tüketildiğinde yağ emilimini azaltmaya yardımcı olur.

Demans ve Alzheimer’a karşı korur

Çikolata demans ve Alzheimer gibi çok yaygın nörodejeneratif hastalıklara karşı koruyucu bir etkisi vardır. 

Bağırsaklar için yararlıdır

Bitter çikolata tüketmek bağırsaklarımız için yararlı bazı mikroorganizmaların üretimine katkıda bulunduğu için yararlıdır. 

Başa dön tuşu