Makaleler

Kış Sebzeleri, Kışın Hangi Sebzeler Tüketilmeli?

Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde havaların soğumasıyla birlikte vücut direncimizde düşüşler yaşanmaktadır. Bu direnci toplamamızın en kolay yolu kış sebzelerini tüketmekten geçer.

Son derece sağlıklı olan ve içerisinde bol miktarda vitamin bulunan kış sebzelerini tüketmek, düşen direncinizi arttıracak ve kış boyunca damak zevkinizden mahrum kalmadan sağlıklı beslenebileceksiniz.

Kış sebzeleri havalar soğumaya başladığında ekilip hasat edilen sebzelerdir. Günümüz şartlarında kış sebzelerinin birçoğunu yaz aylarında da temin etmek mümkündür ancak her sebze mevsiminde yetiştiğinde tazeliğini korumakta, fiyat performansı açısından mevsiminde daha uygun olmakta ve tüketildiğinde damakta lezzetli bir tat bırakmaktadır. Şimdi gelin hep beraber kış sebzeleri nelermiş yakından inceleyelim..

ISPANAK

Ispanak içerisinde bol miktarda demir bulundurması açısından son derece önemli bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda E ve A vitamini, potasyum, magnezyum bulunmasından kış aylarında düşük direncinizi yükseltmek için bulunmaz bir vitamin bombasıdır. Ispanağı salatalarınızda, yemek olarak ve her türlü hamur işinde güvenle tüketebilirsiniz. Aralık ayı ile mart ayı arasında tezgahlarda tazeliğini koruyan ıspanağı çocuklarınıza da yedirmek gelişimleri açısından çok önemlidir. Çünkü ıspanakta diğer bitkilere nazaran bol miktarda protein bulunmaktadır. sağlıklı bir kış geçirmek isteyen herkes ıspanağı sofrasından eksik etmemelidir. Sitemizde bulunan patatesli ıspanak graten tarifimize bakmanızı şiddetle önermekteyiz. Ispanak başta olmak üzere birçok sağlıklı sebzeyi içinde barındıran bu tarif kış aylarında enfes bir lezzetle sofralarınızda yer alacak ve tadı damakta bırakacak.

BROKOLİ

İçerisinde A vitamini ve potasyum bulunmasından dolayı ve önemli oksidan kaynağı olması açısından kış aylarının vazgeçilmesi olarak sofralarda yerini almaktadır. Brokolide bulunan vitamin ve oksidanların iltihap atımı ve kanser riskini azaltıcı özelliği bulunmasından sağlıklı beslenmek isteyen herkesin tüketmesi gereken bir sebze olma özelliğindedir. Aynı zamanda sindirime de yardımcı olan bir sebzedir. Brokolinin çok yönlü olması da sofralarınıza farklı açıdan servis edilebilecek birçok çeşit imkanı sunmaktadır. Kış mevsiminde tüketildiğinde enfes tazelikte bir tada sahip olduğunu göreceksiniz.

LAHANA

Sadece lahana ve çeşitlerinde bulunan U vitamini mide ve bağırsakların korunmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda yaraların iyileşmesinde önemli rol oynamaktadır. Hem lif hem kalsiyum hem de vitamin açısından zengin olan lahana kış aylarında direncinizi yükseltmek için muhteşem bir kaynaktır. Lahana ve çeşitlerini çiğ ya da haşlayarak tüketebilir, sağlığınızı ve sindirim sisteminizi koruyabilirsiniz. Kasım ayında tezgahlarda yerini almaya başlayan lahanayı tüm kış boyunca dilediğiniz şekilde tüketebilirsiniz.

PIRASA

Pırasa içerisinde birçok vitamin, bakır, fosfat ve demir minerallerinin yanında pantotetik, piridoksin gibi vücudumuz için yaşamsal öneme sahip olan mineral ve bileşenleri barındırmaktadır. Bu yüzden tüketilmesi şiddetle tavsiye edilen sebzedir. Özellikle kadınların ilgisini çekecek olan pırasa cilde iyi gelen anti- inflamatuar bileşenini içermektedir. Öte yandan gözlere ve bağışıklık sistemine iyi geldiği de bilinmektedir. Pırasayı yemek çeşitleri ile hamur işlerinde özenle tüketebilirsiniz.

KEREVİZ

Kereviz önemli bir lif kaynağı olmakla birlikte, A, C ve K vitaminlerini içinde barırır. Kök ve yapraklarıyla bütün şeklinde tüketilen kereviz kış aylarında tüketilebilecek sağlıklı besinler arasında yer almaktadır. Kereviz için önemli detay; kesildikten sonra kısa zaman içerisinde tüketilmelidir. Çok fazla bekletme yapılmaması sağlık açısından dikkat edilmesi gereken detaydır.

HAVUÇ

Havuç yılın her zamanında tüketilebilen bir sebzedir ancak soğuk havalar havuçlara ekstra tat getirdiğinden kış aylarında tercih edilmesi önerilir. İçerisinde birçok vitamin, potasyum ve kalsiyum barındırdığından bolca tüketilmesi gereken bir besindir. Ayrıca zengin lif kaynağıdır. Vücudunuzun günlük alacağı A vitamini ihtiyacının % 73’ünü havuçtan karşılayabilirsiniz. Çiğ olarak tüketilebileceği gibi haşlanarak da bolca tüketim gerçekleştirebilirsiniz. Doyurucu özelliğe sahip olduğundan kadınların diyet listelerinde tercih edilen bir besindir. Ayrıca gözlere iyi geldiği de bilinmektedir. Son derece sağlıklı bir besin olduğu için özellikle kış aylarında bolca tüketilmeli ancak yılın her zaman diliminde de bu sağlıklı besini sofralarınızdan eksik etmemelisiniz.

TURP

Önemli bir potasyum kaynağı olan turp, aynı zamanda A, B6, C, K ve E vitaminlerini de bünyesinde barındırır. Bu nedenle kış aylarının vazgeçilmez sebzesi olarak sofralarda yerini almaktadır. Genellikle salata, balık yanı şeklinde tüketilen turp, kavrulmuş biçimde de yumuşak dokusuyla ağızlarda enfes bir tat bırakmaktadır.

KARNABAHAR

Hanımlar dikkat.. Karnabahar çok iyi bir yağ yakıcı ve metabolizma hızlandırıcıdır. Aynı zamanda düşük kalorili olduğu için diyet yapanlar için oldukça tercih edilen bir besindir. Folik asit, fostat, potasyum gibi minerallerin yanında birçok vitamini de içerisinde barındırır. İçinde barındırdığı mineral ve vitaminler kansere karşı koruma görevi üstlenmektedir ( Meme, mide, kalınbağırsak) Yine demir mineralli olduğu için kansızlığın ve halsizliğin baş düşmanıdır.  Kalp damar hastalıklarına ve tansiyona karşı da koruma özelliği vardır. Bağışıklık sistemini bu denli koruyan karnabahar haşlanarak, fırınlanarak ya da yemek şeklinde sofralarınızda yer edinebilir.

Sağlıkla kalın ve bol bol kış sebzesi tüketin..

Halide TIRNOVA
Halide TIRNOVA

Araştırmacı Gazeteci, Tasarımcı

Başa dön tuşu