Makaleler

Kediler hangi sebzeleri Yiyebilir?

Kedilerin sebze sevdiğini ve yiyebildiğini biliyor muydunuz? Birçok kedi sahibi bilinenin aksine sevimli pati dostlarını sebze ile besliyorlar. Çünkü sebzeler, kedilerin mamalarından sağlayamayacağı hatta mamalardaki besinlerden daha fazlasına ihtiyaç duyabileceği besinleri içinde barındırabilmektedir.

Kedilerin etobur oldukları bilinmekte, öncelik olarak et içerikli protein ve yağ açısından zengin içerikler tüketmeli (karbonhidrat hariç)  ancak bunun yanında bazı sebzeleri sevimli dostlarımızın öğünlerine eklemek ve bunları rutinleştirmek, can dostlarımızı sağlıklı besinler ile yetiştirmenin mükemmel bir yolu olabilmektedir. Ancak yinelemekte fayda var. Her sebze minik dostlarımıza iyi gelmeyebilir. O yüzden bu yazımızda sevimli dostlarımız için sağlıklı olan sebzeleri siz değerli okurlarımıza sunmaktayız.

Kediler için en uygun sebze tüketimi evreleri

Sevimli dostlarımız için sağlıklı besinleri sıralamadan önce dikkate almamız gereken en önemli konu kedilerin yaşamlarındaki evrelerdir. Kedilerin ortalama ömürleri baz alındığı zaman her evrede can dostlarımıza sebze içerikli besinler vermek yararlı olmayabilir. Özellikle yeni doğan ve yavru kediler sebze tüketimine uygun değillerdir. Yavru kediler yetişkinlik evresine ulaşana kadar onlar için hazırlanmış bol proteinli, kalsiyumlu ve yağ içerikli kuru mamalarla beslenmelidir. Bu mamaların içerikleri büyümelerini geliştirici içeriklerle üretildiğinden sebze ağırlıklı besinler sindirimlerine zarar verebilir. Bu açıdan yetişkinlik evresine ulaşmamış can dostlarımız sebze içerikli besinlerden uzak tutulmalıdır.

Bunun yanı sıra yetişkin ve genç kediler: (yaklaşık olarak1 ila 10 yaş arası) yeni besinler keşfetmeye ve tüketmeye açıktırlar. Bu evrede minik dostlarımız bol su tüketmeli ve yüksek miktarda protein almalıdır. Bu proteinlerin yanında sebze içerikli besinler ilave etmek kedilerin tok hissetmelerine ve çok aşırı mama tüketimini önlemek açısından da oldukça yararlı olmaktadır.

Bir diğer evre olan yaşlılık evresi: (genel olarak 11-14 ve üzeri yaş) can dostlarımızın sağlıklarına en çok dikkat edilmesi gereken evredir. Bu dönemlerde minik dostlarımız börek ve mesane sorunları yaşayabildiğinden besinlerini son derece sağlıklı içeriklerle hazırlamak onların sağlık sorunlarına yardımcı olmak açısından önemlidir. Benzer şekilde kedilerde sık görülen artrit, kalp rahatsızlığı ve kanser gibi rahatsızlıklar ve yaşlandıkça hareket kısıtlığının azalması kedilerin sağlıklı yaşamlarını azaltan unsurlardır. Yine bu dönemlerde sağlıklı bir denge oluşturmak için besinlerine dikkat edilmelidir. Her şeyden önce sebze içerikli besinler hazırlanırken veteriner hekimlere başvurmakta da yarar vardır. Haydi gelin şimdi minik dostlarımız için hangi sebzeler yararlı hep birlikte bakalım..

Önemli Not!: Minik dostlarımıza enfes sebzeler hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; sebzeleri yağda sotelememek gerekir. Aynı zamanda tatlandırıcılar ve sosla kaplanmış sebzeleri kedilerinize vermemek gerekir. Sebzeleri haşlayarak, püre haline getirerek ya da rendelenmiş biçimde ve küçük porsiyonlar halinde hazırlamak kediler için en sağlıklı yöntemdir. Sebzelerin yumuşak ve çiğnenebilir olması, küçük parçalara ayrılmış şekilde servis edilmesi minik dostlarımızın sağlığını koruyacak adımlardır.

En önemlisi ise minik dostunuza sebze besinini ilk defa verecekseniz küçük miktarda vermeye başlayım ve kedinizin bu sebzeye alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini gözlemleyin. Kaşıntı, kusma , ishal gibi reaksiyonlar görürseniz sebze tüketiminden minik dostunuzu uzak tutun..

Sevimli dostlarınız için sağlıklı olan ve güvenle tüketebileceği  7 sebze;

Havuç

Havuç tıpkı insanlarda olduğu gibi sevimli dostlarımız içinde yararlı bir besindir. Eğer minik dostlarınız kabızlık gibi sindirim sorunu yaşıyorsa havuç yemesi son derece yararlı olacaktır. Dikkat edilmesi gereken önemli detay; Kediler havucun içerdiği A vitaminin ön maddesi olan beta karotenini vitamine dönüştüremediği için önerilen bir sebze değildir. Sadece kabızlık çeken sevimli dostlarımız için kullanılması faydalıdır.

Brokoli

Brokoli içerisinde barındırdığı C ve K vitamini sayesinde son derece sağlıklı bir besin kaynağıdır. Beslenme lifleri açısından da zenginlik içeren brokoli sevimli dostunuz için şahane bir antioksidan kaynağıdır. Özellikle ev bitkilerini kemiren kediler brokoli sayesinde bu alışkanlığından vazgeçebilir. Kedilerin güvenle tüketebilmesi için buğulamak ya da haşlamak önemlidir. Aşırıya kaçmadan sınırlı bir şekilde brokoli tüketimi sağlanması dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Bezelye

Demir, potasyum, B1, K, ve C vitaminleri açısından son derece zengin bir lifli besin olan bezelye can dostlarınız için sağlıklı besinler arasında ilk sıralarda yerini almaktadır. Ancak burada önemli olan bezelyeyi konserve şeklinde almamanız, ayrıca dış kabuğundan ayırarak sadece iç kısmını haşlayarak vermeniz gerekmektedir. Dondurulmuş bezelye tüketimi de kedilerinizin sindirim sisteminde gaz sorunu yaratacağından bezelyenin taze olmasına özen gösterilmelidir. Düşük kalorili bir besin olduğundan obez kediler içinde bulunmaz bir besin kaynağıdır. Ancak düşük miktarda verilmesine özen gösterilmelidir.

Ispanak

Tıpkı bezelye gibi ıspanakta bol miktarda minarel ve vitamin içeren bir besindir. Bu yüzden sevimli dostlarımızda ıspanağı tüketebilirler. Bazı kaliteli kedi mamaları üreten firmaların, mamaların içerisine ıspanak eklediği bilinmektedir. Lif açısından yüksek olan ıspanak düşük kalorili ve bol vitamin içermesi sayesinde kediler için sağlıklı bir besin maddesidir. Ancak burada da önemli olan nokta; böbrek sorunu ve mesane taşı yaşayan dostunuzun ıspanaktan uzak durması gerekmedir. Diğer sebzeler gibi ıspanakta haşlanarak ya da buğulanarak sevimli dostunuza öğün olarak servis edilmelidir.

Patates

Tıpkı bezelye gibi ıspanakta bol miktarda minarel ve vitamin içeren bir besindir. Bu yüzden sevimli dostlarımızda ıspanağı tüketebilirler. Bazı kaliteli kedi mamaları üreten firmaların, mamaların içerisine ıspanak eklediği bilinmektedir. Lif açısından yüksek olan ıspanak düşük kalorili ve bol vitamin içermesi sayesinde kediler için sağlıklı bir besin maddesidir. Ancak burada da önemli olan nokta; böbrek sorunu ve mesane taşı yaşayan dostunuzun ıspanaktan uzak durması gerekmedir. Diğer sebzeler gibi ıspanakta haşlanarak ya da buğulanarak sevimli dostunuza öğün olarak servis edilmelidir.

Kabak

Kabakta tıpkı ıspanak gibi potasyum, magnezyum gibi vitaminleri içinde barındırdığından ve zengin lif içermesinden dolayı bazı kedi maması firmaları tarafından tercih edilen bir besindir. Kabak düşük magnezyum seviyesinde olan bir dostunuz için son derece ideal bir sebzedir. Kabızlık, ishal gibi sindirim sistemi sorunu yaşayan kediler içinde tüketilmesi gereken bir besindir. Kabağı haşlayarak ya da püre haline getirerek dostunuza servis etmelisiniz. Aynı zamanda bu şekilde mamasının içine karıştırabilirsiniz.

Yeşil fasülye

Yüksek miktarda lif içermesinden dolayı obez kediler için bulunmaz bir besin kaynağıdır. Yeşil fasülye ile beslenen kediler tokluk hissi yaşayacağından az kalori ile doyduğunu hissedecektir. Yeşil fasülye en iyi haşlama yöntemi ile servis edilmelidir.

Yazımızda ele aldığımız bu sebzeler kediler için sağlıklı besinlerdir ancak bu besinleri minik dostlarımıza servis etmeden önce herhangi bir sağlık problemi olup olmadığını, bu tip beslenmeye uygunluğunu veteriner hekiminiz aracılığı ile öğrenmeniz gerekmektedir. Yine hatırlatmak isteriz ki kediniz yeterli miktarda kaliteli kuru ya da yaş mama ile besleniyorsa bu sebzelerin verilmesine gerek olmayabilir. Uzman hekimden bilgi almadan minik dostlarınıza sebze verilmemesi son derece önemlidir. Sağlıkla kalın..

Halide TIRNOVA
Halide TIRNOVA

Araştırmacı Gazeteci, Tasarımcı

Daha Fazla Makale:

Stres ve Depresyonla savaşmak için tüketmeniz gereken gıdalar

Başa dön tuşu