Makaleler

Güzel Bir Krep Yapmak İçin İpuçları

Krep kahvaltılar için çok pratik ve lezzetli bir yemektir. Yapması çok basit görünse de püf noktaları vardır. Daha iyi krepler yapmak için bazı kurallara uymak zorundasınızdır. Tavanın sıcaklığı, hamurun ne kadar cıvık olması gerektiği, yumurtaları nasıl koymanız gerektiği gibi birçok noktada doğru şeyler yapmanız kreplerinizin daha güzel olmasını sağlamaktadır. Farklı günlerde yaptığınız kreplerin tatları farklı oluyorsa, her zaman iyi bir krep yapmak istiyorsanız bu pratik bilgileri ve püf noktalarını atlamamanız önemlidir. 

Krep yapmayı bilmiyorsanız veya daha iyi bir krep tarifi arıyorsanız yazının sonunda önereceğimiz krep tarifleri ile istediğiniz gibi lezzetli krepler yapabilirsiniz. 

Krep Hamurundaki topaklar nasıl önlenir?

Krepleri topaksız yapmak için en önemli unsur unun en ince elekten geçirilmesidir. Daha sonra süt veya su ile karıştırırken unu yavaş yavaş koymanız gerekiyor. Eğer hala çok az bir topak kalırsa da krep pişerken bu topaklar yok olacaktır.  

Hafif ve yumuşak krepler nasıl yapılır?

Krep hamurunu daha hafif ve yumuşak yapmak için yumurtaların beyazını ayırın ve çırpın. En önemli nokta ise hamuru yaptıktan sonra oda sıcaklığında dinlendirmeniz gerekmektedir. Dinlendirme işlemi unun süt ve yumurtalarını emmesini sağlayacak ve bu sayede yumuşak bir krep elde edeceksiniz. 

Krep yaparken yağın yanmasını nasıl önleriz?

Öncelikle krep yaparken tereyağı veya katı yağ yerine sıvı yağ tercih etmelisiniz. Ama illa tereyağ ile yapmak istiyorsanız krepleri düşük ısıda yağı yakmadan yapabilirsiniz.

Krepleri nasıl yağsız yaparız?

Tencereyi önceden iyice ısıtırsanız tavadaki yağ kreplere bulaşmayacaktır. Sıvı yağ kullanıyorsanız yağın fazlasını peçete ile alabilirsiniz. 

Kreplerin tavaya yapışmaması için ne yapmalıyım?

Eğer krepleriniz tavaya yapışıyorsa, tavaya her hamur koyduğunuzda önceden tavayı yağlamaktır. Eğer tavaya koyduğunuz yağı bir peçete ile silerseniz o peçetede kalan yağı, hamuru koymadan önce tavaya sürerek kreplerinizin yapışmasını önleyebilirsiniz.  

Krep su ile mi süt ile mi yapılır? 

Krep yapmak için suyu da sütü de kullanabilirsiniz. Süt koyarsanız daha yumuşak krepler yapabilirsiniz. Su koymanız da kreplerinizin lezzetinden bir şey götürmeyecektir. Gönül rahatlığı ile iki malzemeyle de kreplerinizi yapabilirsiniz. 

Lezzetli Krepler için tam yağlı süt kullanın

Lezzetli bir krep yapmak istiyorsanız yarım yağlı veya yağsız sütler yerine tam yağlı sütleri tercih etmelisiniz.

Kreplerde lezzeti en üst seviyeye çıkarmanın yolu

Çok daha lezzetli krepler istiyorsanız, sütü azıcık ısıtıp tereyağ ile karıştırmaktır. Bu ikisini de karıştırıp hamuru bu karışımla yaparsanız çok daha lezzetli krepleriniz olacaktır.

Daha Fazla Makale:
Bitter Çikolatanın Yararları ve Özellikleri

Pankek Tarifi

Başa dön tuşu