Makaleler

Buzdolabındaki Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

Yemek yapmayı seven ve buzdolabını çok kullanan biriyseniz buzdolabındaki yemekler bazen kötü koku yayabilir. Bu kokuların oluşmasını istemiyorsanız düzenli olarak buzdolabındaki yiyecekleri kontrol etmeli ve bozulanları atmalısınız. Bazen kapağı açık kalan yemekler, özellikle balık gibi yemekler çok kötü kokular yayabilir. Böyle bir durumda kaldıysanız korkmayın bu kötü kokuları gidermenin birçok yolu var.

Limon

Buzdolabındaki kötü kokulardan kurtulmanın en iyi yolu limondur. Limonu dilimleyip bir tabağa koyup buzdolabının herhangi bir yerine koyun. Bu limon parçası kötü kokuları gidermede çok etkili olacaktır. Ancak limonu haftada en az 1 kere değiştirmeyi unutmayın.

Kahve Telvesi

Keyif için yaptığınız bir Türk kahvesinin telvesini atmayıp bir tabağa koyarak buzdolabına koyarsanız kötü kokuları önemli ölçüde giderecektir.

Patates

Bunu daha önce hiç duymamış olabilirsiniz ama patates kötü kokuları gidermede önemli bir yiyecektir. Patatesi soyup birkaç parçaya ayırıp buzdolabına koyun. Ancak 1 2 gün sonra çıkarmayı unutmayın. Çıkarmayı unutursanız patateste bozulacak ve buzdolabına kötü koku yayacaktır.

Sirke

Sirke, doğal bir temizleyici ürünüdür. Evde bir çok alanda doğal temizlik ürünü olarak kullanabilirsiniz. Buzdolabındaki kötü kokuları gidermek için en etkili yöntemlerden birisidir. Yarım bardak sirkeyi buzdolabının herhangi bir yerine koyun. Her türlü kokuyu gidermek için sirkeyi kullanabilirsiniz.

Karbonat

Buzdolabının bir kenarına koyacağınız karbonatta kötü kokular için ideal bir çözüm olacaktır.

Karanfil

Karanfili, portakal veya limon suyu ile karıştırıp buzdolabına koyduğunuz da parfüm etkisi yaratacak ve buzdolabının daha güzel kokmasına yardımcı olacaktır.

Vanilya Özü

Aktardan veya marketlerden alabileceğiniz vanilya özü veya yağını bir pamuğa batırarak bir tabakta buzdolabına koyabilirsiniz. Buzdolabınızı her açtığınızda vanilya kokusu sizi karşılayacaktır.

Buzdolabını Nasıl Temiz Tutabiliriz

Buzdolabından gelen kötü kokular için birçok yöntem gösterdik. Ama bu kokuların hiç oluşmaması için bazı yöntemler vardır. Eğer bu yöntemleri uygularsanız buzdolabınız her zaman güzel kokacak ve temiz olacaktır.

  • Kalan yemekleri kapalı bir saklama kabında muhafaza edin.
  • Kalan yemeklere son kullanma tarihi yazılı bir etiket yapıştırın ve tarihi geçenleri buzdolabından çıkarın.
  • Buzdolabındaki sebze ve meyveleri düzenli olarak kontrol edin bozulanları atın.

Mikrodalga Fırınını doğal malzemelerle temizlemek yazımızda ilginizi çekebilir

Başa dön tuşu