Makaleler

Patates Nasıl saklanır? Patates Saklama Yöntemleri

Kızartma, haşlama, yemek, börek harcı, salata, közleme gibi birçok farklı şekilde hazırlanan ve yediden yetmişe herkesin severek tükettiği patates, sofralarımızdan eksik olmayan bir besindir. Sabahları kahvaltılarımızda, akşamları yemek ve salatalarımızda, birçok kadının altın günlerinde börek harcı olarak karşımıza çıkan ve her tarife yakışan bu enfes lezzet tezgahlardan evlerimize konuk olduğundan itibaren titizlikle saklanması gerekmektedir. Türk mutfağının vazgeçilmez besini kısa sürede tüketilmelidir.

Patates, son derece hızlı büyüyebilen ve üreyebilen bir sebzegildir. Bu açıdan büyümek ve üremek için her zaman toprağa gereksinim duymaz. Ortamda yeterli derece nem ve sıcaklık varsa ve patatesin bulunduğu ortam yeterli miktarda güneş alıyorsa hızlı şekilde filizlenmeye başlar. Filizlenme ise patatesin içindeki faydası olan bileşenleri azaltmaya neden olur. Aynı zamanda güneş ışığı alan patateste klorofil üremeye başlar. Bu durum insan sağlığı açısından son derece zararlıdır. İnsan vücudu bu klorofil yüzünden toksik etki alabilir. Patatesin bu şekilde tüketimi zararlı olacağından kısa sürede tüketilmelidir. Ancak patatesi uygun saklama yöntemleri ile saklarsanız daha uzun raf ömrüne sahip olabilecektir.

Soyulmamış patatesi saklama yöntemleri Nelerdir?

Tezgahlardan evlerimize konuk olan patatesleri soyulmamış şekilde muhafaza etmek istiyorsanız, ilk önce aldığınız patatesleri güzelce temizlemelisiniz. Buradaki önemli püf nokta; patates asla yıkanmamalıdır ve hiçbir şekilde su ile temas etmemelidir. Bu yüzden kuru ve temiz bir bulaşık süngeri (fırçası) ya da bezle güzelce temizleyin. Patatesin üzerinde kalan çamurları bu bez ya da sünger (fırça) yardımıyla ovalayarak temizleyebilirsiniz. Temizleme işlemi sırasında kabuklarına zarar vermekten kaçınmalısınız. Bir diğer püf nokta ise; patateslerinizi temizlerken üzerinde derin çatlak olmamasına, farklı tarz lekeler bulunmamasına dikkat edilmeli, bu şekilde olan patatesleri bir kenara ayırarak saklama işlemine dahil etmemelisiniz. Aynı zamanda filizlenmeye yakın olan patatesleri de  bir kenara ayırarak yakın zamanda tüketimini gerçekleştirmelisiniz. Bu tarz patatesleri normal patatesler içinde saklarsanız normal patateslerin daha çabuk bozulmasına sebebiyet vermiş olacaksınız.

Temizlediğiniz patatesleri hava geçiren sepet, çuval veya kutuların içine yerleştirin. Eğer karton kutu içerisinde saklama işlemi gerçekleştirecekseniz karton kutunun belirli yerlerine delikler açarak hava almasını sağlayın. Aynı zamanda sepet kutu ya da çuvalın en alt katına bir tabaka halinde kese kağıdı yerleştirmeniz patatesin saklanma süresini uzatacaktır. Plastik torba içinde saklama işlemi gerçekleştirmeyin.

Önemli not; Patateslerinizi daha uzun süre muhafaza edebilmek için sarımsak ve soğanla aynı yerde saklama işlemi yapmayınız.

Patatesleri yerleştirdiğiniz kutu, sepet ya da çuvalı serin, güneş almayan ve nemsiz bir ortamda muhafaza etmelisiniz. Güneş alan ortamda patatesler daha çabuk filizlenme gösterecektir bu yüzden karanlık hava alabilen ve serin yerler seçilmesi son derece önemlidir.  Kilerler bunun için en uygun yerlerdir. Ancak kileriniz yok ise evin en az ışık gören odasında saklayabilirsiniz. Patateslerin ideal saklanma sıcaklığı 10 derece civarı olduğu için buzdolabında muhafaza etmekten kaçının. Ayrıca patatesleri her hafta kontrol etmeli, filizlenme gösteren patatesler hızlıca bu ortamdan alınmalıdır.

Soyulmuş patatesi saklama yöntemi;

Kabukları soyulmuş patatesleri saklama yöntemi için en uygun olanı patatesleri yağ ve tuz ile kaplamaktır. Yağ ve tuz ile hazırlanmış karışımın içine patatesleri atarak bu karışımın patatesler tarafından iyice bütünleştiğine emin olun. Daha sonra bu patatesleri saklama kaplarına yerleştirin. Bu şekilde patatesleri buzdolabında 3-4 gün civarında saklayabilirsiniz. Buzlukta ise patatesler çok daha uzun süre saklanabilme imkanına sahip olur. bunun için patatesleri hava almayacak şekilde buzdolabı poşetlerine koyup, buzluğa yerleştirmek yeterlidir.  Önemli püf nokta ise; patatesleri tüketmek için buzluktan ya da buzdolabından çıkarttığınızda suyla durulamayı ve tuzdan arındırmayı unutmayın.

Soyulmuş ve dilimlenmiş Patates Saklama yöntemleri

Dilimlenmiş ya da doğranmış patatesi saklama yöntemleri Nelerdir?

Dilimlenmiş ya da doğranmış patatesi birkaç gün buzdolabınızda saklamak istiyorsanız; ilk olarak doğradığınız ya da dilimlediğiniz patatesleri bir kabın içine alın. Patateslerin üzerine 2 çay kaşığı tuz ekleyin (Tuz patatesin daha dayanıklı kalmasını sağlayacaktır). Daha sonra yarım limonu sıkacakta sıkın ve bu sıkılmış limonu (limon ise patateslerin karatmasını önleyecektir) patateslerin üzerine dökün. Güzelce karıştırın. Kabın kapağını hava ile teması kesecek şekilde kapatın ve buzdolabında 3-4 gün muhafaza edecek şekilde saklayın. Tüketimi gerçekleştirmek için buzdolabından çıkarttığınızda patateslerinizi güzelce yıkamayı unutmayınız.

Dilimlenmiş ya da doğranmış patateslerinizi daha uzun süre saklamak istiyorsanız bunun için en uygun yöntem buzlukta saklama yöntemidir. Buzlukta saklama işlemi için; patateslerinizi dilimledikten ya da doğradıktan sonra bir tencereye su doldurun. Bu suyu kaynatın. Kaynayan suyun içine patatesleri atın ve hafifçe haşlanmasını sağlayın. Patateslerin çok fazla haşlanmamasına özen gösterin. Hafifçe yumuşamış olan patatesleri süzgeç ya da kevgir yardımıyla suyun içerisinden başka bir kaba alın. Başka kaba aldığınız patatesleri kağıt havlu ya da temiz bir bez yardımıyla kurulayın. Kuruyan patatesleri kullanım ihtiyacına göre buzdolabı poşetlerine yerleştirin ve hava ile temas almayacak şekilde kapatın. Bu poşetleri buzluğa yerleştirin ve dilediğiniz zaman çıkartıp tüketin. Tüketim gerçekleştirmeden 15dk oda sıcaklığında bekletmeyi unutmayın.

Dilerseniz patateslerinizi küp küp şekilde keserek direk buzdolabı poşetlerine koyabilir ve buzlukta saklama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Haşlanmış Patates Saklama yöntemleri

Haşlanmış patatesi saklama yöntemi Nelerdir?

Patateslerinizi dilimleyip önceden kaynattığınız suyun içerisine atın. Haşlanan patatesleri kevgir ya da süzgeç yardımıyla başka bir kaba alın. (kapaklı bir kap olmasına özen gösterin) haşladığınız patatesleri bu şekilde buzdolabına yerleştirin ve 3-4 güne kadar saklayın. Daha uzun saklama işlemi gerçekleştiremeden belirtilen süre içinde tüketime özen gösterin..

Diğer Saklama Yöntemleri Yazıları:

Sarımsak Nasıl Saklanır?

Kuru Soğan Nasıl Saklanır?

Maydanoz Nasıl Saklanır?

Başa dön tuşu